Celotělová segmentální analýza (II.-složení těla)

Celotělová segmentální analýza (II.-složení těla)

< zpět na výpis článků

Všechno co jste chtěli vědět o svém těle a … nebojíte se zeptat! Dnes si povíme něco o tom, jak se hodnotí stav špeků českých bocích a která čísla jsou pro nás už varováním, že je potřeba ve svém životě něco začít měnit.

Vítám Vás u pokračování článku o segmentální analýze.  Minule jste se dozvěděli, jak Tanita „vyhmáte“,  zda jste opravdu namakaný svalovec nebo křehká dívenka:). Pokud se chcete k tomuto článku vrátit, klikněte sem. A my ostatní můžeme jít mrknout, jak je to s tím tukem.

 

Tělesný tuk (%, kg)

Procento tělesného tuku  nám dává vcelku pregnantní zpětnou vazbu o tom, co si dáváme každý den na talíř a každý týden do vozíku v sámošce. Tady se zkrátka ukazuje pravda v celé své nahotě.

„Zdravé rozpětí“ je jiné pro ženy a jiné pro muže. Proto pokud bude mít stejně stará žena a muž například 22% tělesného tuku, bude žena pěkně vyrýsovaná, zatímco muž bude na dolní hranici nadváhy. Není to o tom, že je na vás přísnější japonský výrobce techniky pro měření tělesného složení, ale proto, že ženy nejsou od přírody naprogramovány jako hora svalů.

marilyn je štíhlá

Viscerální tuk

Další věc, kterou je třeba brát v potaz je i rozložení tukových zásob a množství tzv. viscerálního tuku-ať už mu říkáme „pivní mozol“, Milan, „okrasný tukový polštář“ nebo používáme jiný mazlivý název. Na tomto místě našeho povídání se s tím ale moc mazlit nebudu, protože je to bohužel ta nejrizikovější oblast z hlediska chorob srdce a cév.

Poměr pas-boky

V kardiologii se používá tzv. W/H poměr (pas/boky).  Pro muže je rizikový poměr 0,9, pro ženy 0,85 a vyšší. U hodně štíhlých žen, které tzv. nemají žádné boky ale tento poměr může být vyšší a bude to v pořádku. Proto je zároveň je třeba přihlédnout k obvodu pasu. Tady je magickým číslem pro ženy hodnota 88cm a pro muže 102cm. Takže-najděte krejčovský metr a změřte se.

poměr pas boky

Segmentální měření

Přesné množství viscerálního tuku Vám pak je schopná stanovit právě celotělová segmentální analýza.  Množství viscerálního tuku se měří na průřezu v oblasti pupku v centimetrech čtverečních a podle velikosti se hodnotí kardiovaskulární rizikovost.

ATH (aktivní tělesná hmota) – svaly, vnitřní orgány

Tady se již dostáváme ke sportovní problematice. Aktivní tělesná hmota nejsou jenom svaly, pozor na to. Patří sem veškeré vnitřní orgány, v zásadě je to souhrn všeho kromě tuku. Samozřejmě vzhledem k velikosti těla bude velikost vnitřních orgánů přibližně stejná, takže rozdíl v hodnotě ATH  u jednotlivců stejných parametrů (výška/váha/tělesný tuk) je daný právě rozdílným množstvím svalové hmoty. Aktivní tělesná hmota v poměru k tělesnému tuku významně ovlivňuje úroveň bazálního metabolismu, protože jak asi víte z lifestylových časopisů nebo ze školních škamen, svaly pálí nejen při zátěži, ale právě i v klidu více kalorií než tuková hmota. Tu s sebou zkrátka jen „taháte“.  O bazálním metabolismu si ještě povíme podrobněji, slibuji....

svalová hmota

Hmotnost kostry

Možná na tomto místě zklamu ty,  kteří se vymlouvají na to, že „těžké kosti“ mohou za většinu jejich nadváhy.  Nalijme si čistého vína.  Váha celé kostry je u mužů asi 3-4kg a u žen 2-3kg (jedná se o tzv. „suchou váhu“). V mém případě je to například 2,7kg při výšce 176 kg.  Takže to necháme o třicet deka méně, co paninko?

 

kostra

Dnešní téma považuji za vyčerpané a příště se můžete těšit na článek o hodnocení biologického věku. 

Galerie:

TFmax - mýty a fakta (II.)

Minule jsme si vysvětlili, že nejčastěji se maximální tepová frekvence stanovuje výpočtem z rovnice 220-věk a ukázali si, žese z tohoto výpočtu odvozují nějaké tepové zóny. Že tady něco nehraje jsme s...

přečíst celý článek

Celotělová segmentální analýza (III.-biologický věk)

Všechno co jste chtěli vědět o svém těle a … nebojíte se zeptat! Dnes si povíme něco o biologickém věku. Biologický věk je tak trošku „lákadlo“, které Tanita nabízí. Nebylo by hezké dozvědět se, že se...

přečíst celý článek

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám: info@cardiolab.cz, zavolejte: +420 731 180 611 nebo se zastavte: Mariánské údolí 136, Příbram

Ochrana osobních údajů | Cookies © 2017 - 2021 Cardiolab

Developed by: Smartim