David a plastika srdeční chlopně (II.)

David a plastika srdeční chlopně (II.)

< zpět na výpis článků

V dnešním článku budeme pokračovat v naší reportáži z testování v Cardiolabu. Minule jsme vám představili našeho kamaráda Davida, dozvěděli jste se, že měl potíže se srdíčkem a že nakonec podstoupil operaci srdeční chlopně v IKEMu. Jednalo se o takzvanou mitrální plastiku, což je „oprava“ chlopně mezi levou síní a levou komorou, která laicky řečeno netěsnila. Vše dopadlo naprosto skvěle a David byl zase svěží a fit.

Pokud vám utekl úvod z naší reportáže, můžete se vrátit sem a pak rovnou vletíme na zátěžovou diagnostiku. Bude to trochu makačka, ale výsledky budou stát za to:) 


EKG

Trochu se to komplikuje

Dlužno přiznat, že ačkoli je David mladý kluk (všechny Husákovy děti jsou mladí kluci a děvčata), není žádný extra sportovec, a těžko odolává pokušení v podobě dobrého jídla. Díky uvedené kombinaci a asi i v souvislosti s větším pracovním stresem a náročným cestováním polevil za poslední dva roky v ostražitosti a váha mu šla trochu nahoru. No trochu…..trochu víc. V okamžiku, kdy překročil psychologickou hranici (nevidím si na tkaničky od bot), pochopil, že tudy cesta nepovede a k opravené chlopni je třeba se chovat s láskou a péči. Což mimo jiné znamená nenutit srdce, aby tahalo tělo obalené sádlem. David šel do sebe, pořídil dietní koktejly a eliptický trenažer, aby na sobě zapracoval a ulevil svému srdíčku. My s Michalem jsme mu slíbili, že ho kompletně otestujeme a poradíme efektivní cestu k úspěchu – to znamená k figuře lamače dívčích srdcí a výkonnosti olympionika.

David aktuálně

Procento špeku na českých bocích 

Nejprve jsme Davida postavili na Tanitu a změřili jsme tělesné složení. Budu ctít Davidovou soukromí a nebudu zveřejňovat konkrétní výsledky, ale řekněme si upřímně, že velká hitparáda to nebyla. Nadváha, větší množství viscerálního tuku na úkor aktivní svalové hmoty a logicky o něco málo vyšší biologický věk. Úroveň bazálního metabolismu odpovídá množství svalové hmoty-je tedy spíše nižší.

tanita

Jdeme na to - CPET zátěžový test

Pak už následoval samotný zátěžový test. Po nezbytné kalibraci, výběru správné velikosti masky a okšírování Davidova hrudníku snímačem tepové frekvence jsme šli na to. A když říkám šli, tak šli. Začali jsme rychlou chůzí na běhátku, abychom dobře zanalyzovali tukový metabolismus. Jenže ouha: v laboratoři máme k dispozici na testy běhátko nebo cyklistický trenažer, ale panáček je zvyklý na něco onačejšího : ))  David má totiž doma Skylon 3, což je eliptický trenažer. (A ne ledajaký. Podle toho, jak mi ho květnatě popisoval, tak se musí NASA jít okamžitě zahrabat.) Nepopírám, že  "eliptical" je pro hubnutí ideální, protože při pohybu zapojuje veškeré velké svalové skupiny, nicméně je potřeba počítat s tím, že  zvyk je železná košile a skamarádit se narychlo s běhátkem není jen tak. Proto v okamžiku, kdy jsme začali zvyšovat rychlost pásu  a bylo nutno přejít do pomalého klusu, začal být pro Davida pohyb koordinačně náročnější. Této situaci jsme se po vzájemné domluvě pružně přizpůsobili. Přímo v průběhu testu jsme upravili způsob zátěže a využili protokol se zvednutím sklonu běhátka namísto prostého zvyšování rychlosti.

maska

Kolo nebo běhátko?

Bylo by samozřejmě možné se této situaci vyhnout tím, že pro test využijeme bicyklový ergometr, ale k tomu jsme primárně sáhnout nechtěli. Na kole většinou testujeme pouze sportovce, kteří se cyklistice systematicky věnují. Běžný člověk není schopný při testu na kole podat výkon, který bude maximální pro srdce a plíce-zastaví ho totiž nohy. To je škoda, protože nedosáhne svou skutečnou VO2max a ani maximální tepovou frekvenci. Vraťme se k Davidovi.

david na běhátku

Maximální hodnoty

Pokračujeme v testovacím protokolu, navyšujeme sklon běhátka a mírně i jeho rychlost a modifikujeme protokol tak, abychom dosáhli maximálních hodnot. Okamžik, kdy je dosaženo maximální zátěže většinou poznáme „od oka“, nejinak tomu bylo u Davida. Když vidíme, že větší zátěž už David nedá a spadl by z běhátka přímo do okna, které má za sebou, test končíme a pět minut ještě monitorujeme veškeré funkce včetně krevního tlaku.

protokol

Davida vysvobozujeme z masky a posíláme do sprchy a ke zkrášlení a zatím analyzujeme výsledky.

Hodnocení testu si probereme v příštím článku.

Galerie:

David a plastika srdeční chlopně (III.)

V minulém článku jsme si popsali, jak probíhalo zátěžové testování a dnes se vrhneme na výsledky. Davida máme vykoupaného, navoněného a analýzu hotovou. David už se těší a my také :)

přečíst celý článek

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám: info@cardiolab.cz, zavolejte: +420 731 180 611 nebo se zastavte: Mariánské údolí 136, Příbram

Ochrana osobních údajů | Cookies © 2017 - 2021 Cardiolab

Developed by: Smartim