David a plastika srdeční chlopně (III.)

David a plastika srdeční chlopně (III.)

< zpět na výpis článků

V minulém článku jsme si popsali, jak probíhalo zátěžové testování a dnes se vrhneme na výsledky. Davida máme vykoupaného, navoněného a analýzu hotovou. David už se těší a my také :)

Pokud vám minulý článek unikl, mrkněte ještě sem, a na první díl sem. 

No a můžeme na to. Tentokrát výjimečně nazamíříme do konzultační místnosti u nás v Cardiolabu, ale přívětivého místního minipivovaru, kde se chytáme spojit příjemné s užitečným.


pivovar podlesí

Výkonnostní parametry

Nejprve probereme s Davidem výsledky zátěžového testu. Maximální výkonnostní parametry jsou o něco nižší, ale tragédie to není. Dobrá zpráva pro všechny je, že Cortex hodnotí veškeré výkonnostní parametry ve vztahu k průměrné americké populaci (a nikoli proti vrcholovým sportovcům). Proti průměrnému Američanovi je David i s opravenou chlopní a založeným tukovým polštářem výkonnostní hvězda, ale na nějaké velké naparování to zase není.

konzultace

Funkce plic a TF max

David má trochu horší plicní funkce. To je dáno zejména prodělanou kardiochirurgickou operací, která limituje dechovou mechaniku, podíl má i vyšší poloha bránice při nadváze. David má nižší maximální tepovou frekvenci, protože dlouhodobě užívá léky pro zpomalení srdíčka. Nijak to ale neznamená, že by jeho celková výkonnost byla z tohoto důvodu horší. Jen je maximální zátěže dosaženo při nižší tepové frekvenci. Důležitá totiž není jen „rychlost“, kterou srdce běží, ale i tzv. tepový objem, plicní parametry a schopnost těla přenášet kyslík.  

Více o tepové frekvenci píšeme tady :

http://www.cardiolab.cz/clanek/maximalni-tepova-frekvence-ii

AEP, ANP, tukový metabolismus

Hodnoty aerobního a anaerobního prahu odpovídají nižší výkonnosti a skutečnosti, že pro Davida je pohyb náročný, nemá efektivní pohybový vzorec, obecnou kondici a chybí mu základní vytrvalost. S tím souvisí i špatná úroveň tukového metabolismu-tělo již při  při menší zátěži spaluje převážně zásoby cukru. To je obecně problém většiny lidí, kteří začínají s rekreačním sportem z úplné nuly. Intenzita zátěže bývá často příliš vysoká, takže popoběhnutí parkem je v zásadě již těžký anaerobní trénink. To bohužel někdy  paradoxně vede k přibírání na váze, horší regeneraci, často i k únavě, onemocnění nebo zranění.  O zlepšení kardiovaskulární zdatnosti se pak nedá mluvit ani náhodou.  Je to podobné, jako byste chtěli stavět pyramidu od špičky. Dá se s tím pracovat a těmto potížím se vyhnout, ale je třeba znát své tělo a vědět jak na to. 

Zátěžové zóny a tréninkový plán

Tak po krátké odbočce zpět do našeho pivovaru. Michal se ujímá slova a vysvětluje Davidovi, jak má posazené tzv. „tréninkové zóny“ a kluci dávají dohromady jednoduchý tréninkový plán. Cílem je odstranit dosavadní chyby, které David při svém tak trošku živelném přístupu ke sportování dělal a poskládat trénink tak, aby s minimem času udělal maximum pro své tělo a kondici. 

Jste to co jíte

Já s Davidem probírám ještě některé záležitosti, které se týkají srdíčka, a vrháme se na jídelníček. Vysvětlujeme si, jak by stravování mělo vypadat, co ubrat, co přidat a jak to celé poskládat. Naše celková životní prognóza totiž z největší části závisí na tom, co si dáváme na talíř a jak nakládáme se svým časem. Pokud si to uvědomíme, máme vyhráno. My jsme si na talíř naložili výborné hovězí s grilovanou zeleninou, což považuji za ideální pozdní oběd pro sportovce všech výkonnostních úrovní. Přiznávám, že malinko jsme si zahřešili s vysokým glykemickým indexem popitím místního vynikajícího ležáku.

podleský ležák

Pokud zvažujete, že přijdete na testy k nám do Cardiolabu, rozhodně nečekejte až natrénujete, abyste se neztrapnili.

Mít test, protože ho má každý a patří to k bontonu sportovce a porovnávat se s lepšími postrádá smysl.

Smysl má test jako odrazový můstek pro chytrý přístup k efektivnímu tréninku a na cestě ke zdravému srdci a tělu.

Galerie:

Celotělová segmentální analýza (III.-biologický věk)

Všechno co jste chtěli vědět o svém těle a … nebojíte se zeptat! Dnes si povíme něco o biologickém věku. Biologický věk je tak trošku „lákadlo“, které Tanita nabízí. Nebylo by hezké dozvědět se, že se...

přečíst celý článek

Petra, Roman, PIM a zátěžové testy - reportáž (I.)

Tak a je to tady. Jeden příběh, něco trošku osobního, pár historických fotek a fotoreportáž z testování. Petra a Roman Jankotovi jsou „běžecký“ manželský pár, známe se ..

přečíst celý článek

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám: info@cardiolab.cz, zavolejte: +420 731 180 611 nebo se zastavte: Mariánské údolí 136, Příbram

Ochrana osobních údajů | Cookies © 2017 - 2021 Cardiolab

Developed by: Smartim