TFmax - mýty a fakta (I.)

TFmax - mýty a fakta (I.)

< zpět na výpis článků

První ze série článků o zátěžových testech a sportu bych ráda věnovala měření tepové frekvence. Předpokládám, že nějaký způsob měření TF většina z Vás používá, ať už jsou to nejsofistikovanější hodinky napárované se vším možným, možná kromě meziplanetárního modulu, nebo obyčejný fitness náramek. Jenže, mít chytré hodinky, ještě automaticky neznamená chytře trénovat. Vysvětlíme si proč.

TFmax

220-věk

V měření tepové frekvence a jejím hodnocení je nejčastěji skloňovanou veličinou maximální tepová frekvence-neboli „maximálka“. Pro stanovení maximální tepové frekvence se nejčastěji používá formulka 220-věk (nebo některé její modifikace). Takto stanovenou hodnotu většinou zadáváte do hodinek a podle ní si řídíte trénink-zaměření na zdatnost, rychlost, dlouhodobou vytrvalost, hubnutí a tak dále.  Od takto vypočítané hodnoty se také často odvíjí podobný graf:

zóny

Zátěžové zóny

Určitě to znáte. Variace na tento obrázek najdete téměř v  každé posilovně, na každém běhátku, orbitreku, stepperu (dosaďte si dle vlastních preferencí).  Jsou to zátěžové zóny odvozené právě od takto vypočtené „maximálky“.

Zástupy dam v honbě za vizí dokonalé postavy se řídí tímto grafem a snaží se udržet v „zelených číslech“, protože tam se hubne.  Zástupy pánů ve snaze o „atletickou přípravu“ potí krev v červených zónách.  Ale dámy nám nějak nehubnou, pánové se zlepšují jen mírně nebo vůbec a občas si některý utrhne Achillovku. Proč?

fitko

Franta a Lojza na kole

Představte si dva stejně staré parťáky na kole. Frantu a Lojzu. Mají zhruba stejnou výkonnost, jedou do mírného kopce, nejedou v háku. Oba mají „chytré hodinky“ a na každé zastávce na jedno malé sdílejí svá tréninková data na sociální sítě společně s povedeným selfíčkem (nebo beerfíčkem:)). Vraťme se ale od piva, chlapci jsou teprv v půlce kopce. Lojza volá na Frantu „ Kolik tam máš vole?“ „140“ „Ty vole, já mám 155, ty se zase flákáš“.  Myslíte, že se Franta fláká? Mají přece stejnou výkonnost, jedou stejně rychle. Tak jak je to možné?

dva cyklisti

Dnes to bylo krátké. A také máte domácí úkol :) 

... a zde je jeho řešení a odkaz na pokračování

Galerie:

MUDr. Hana Štefaničová

MUDr. Hana Štefaničová

Atestovaná kardioložka a sportovní lékařka

„Efektivní sportovní trénink je nejlepší prevence civilizačních chorob a nejzábavnější cesta ke zdravému srdci“

více o mně

David a plastika srdeční chlopně (I.)

Abyste všichni věděli-nechodí k nám jen triatlonisti v třífázovém tréninku. Ani vy nemusíte čekat, až natrénujete, abyste mohli přijít k nám na testy. V dnešní speciální reportáži bych vás ráda přesv...

přečíst celý článek

David a plastika srdeční chlopně (II.)

V dnešním článku budeme pokračovat v naší reportáži z testování v Cardiolabu. Minule jsme vám představili našeho kamaráda Davida, dozvěděli jste se, že měl potíže se srdíčkem a že nakonec podstoupil ...

přečíst celý článek

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám: info@cardiolab.cz, zavolejte: +420 731 180 611 nebo se zastavte: Mariánské údolí 136, Příbram

Ochrana osobních údajů | Cookies © 2017 - 2021 Cardiolab

Developed by: Smartim