Přerušovaný půst - jak na to

Přerušovaný půst - jak na to

< zpět na výpis článků

Používají se různé modely - 8/16 (tj. 8 hodin fáze ´krmení´ a 16 hodin ´hladovění´), 10/14 nebo i 4/20.  Přerušovaný půst není pro každého, na druhé straně má poměrně..

Používají se různé modely - 8/16 (tj. 8 hodin fáze "krmení" a 16 hodin "hladovění"), 10/14 nebo i 4/20.  Přerušovaný půst není pro každého, na druhé straně má poměrně dost zdravotních benefitů. V zásadě lze i říci, že jsou to "zázračná zNeplést prosím s přerušovaným sexem, odmítám nést zodpovědnost za případné následky. Zpět k tématu: nejčastější – a nejvíce využívaná je varianta 8/16, což znamená, že jíte pouze v osmihodinovém okně a zbylých 16 hodin „hladovíte“. V praxi to vypadá tak,  že vynecháte večeři (to jsou ta slavná zhubnutí:  „po páté hodině už nejím“), nebo odložíte snídani na desátou, jedenáctou a poslední jídlo si dáte kolem šesté – sedmé.  Samozřejmě, že mezitím jíte „normálně“, což znamená, že nebudete v průběhu osmi hodin neustále tlačit ovar a vepřovou a zalévat je pivem.

Vynechání snídaně je oproti tradičnímu pojetí „snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli“ obratem o 180 stupňů, ale pravdou je, že neexistuje žádné pravidlo ani studie na to, jestli je pro tělo přínosnější nesnídat nebo nevečeřet.

V případě přerušovaného půstu samozřejmě nejde o skutečné hladovění, ale o to, že necháte odpočinout zažívání a metabolické systémy. Ve finále zkonzumujete o něco méně kalorií, které dobře využijete. Pokud bude vaše výživa  vyvážená a spíše nízkosacharidová, nebudete trpět pocity hladu, protože se nebude nijak vychylovat vaše hladina krevního cukru.

Není ani nutné praktikovat přerušovaný půst denně, ale třeba jen dvakrát týdně – lze to šikovně začlenit do dne, kdy třeba ráno nesportujete, máte nabitý pracovní program anebo cestujete. Nejste tolik závislí na jídle a jíte tehdy, kdy máte skutečně hlad a jídlo si vychutnáte. S různými režimy IF si lze pohrát, lze využít model 8/12, ale i 4/20 nebo naopak 10/14 či 12/12.

Poslední zmiňovaný model bych v zásadě doporučovala trvale – myslím, že je načase opustit zavedené klišé, že je třeba jíst 5-6xdenně v malých porcích.  Proč? Toto doporučení vychází ze stravy, která je založená z větší části na sacharidech. Pokud ve vaší stravě převažují sacharidy,  dochází po jídle k rychlému vzestupu (a následnému propadu) hladiny  krevního cukru s pocity hladu.  Aby se to nedělo a zdůvodnil se smysl nízkotučných diet, obchází se tento mechanismus modelem „jezte málo, ale často“.  Pokud nad tím zauvažujete, je to postavené celé na hlavu.  Naši předci nejedli 7x denně a na noc se nenalívali proteiňákem.  Proč taky.  Pokud bude vaše strava nutričně bohatá a vyvážená, budete jíst dostatek kvalitních bílkovin a tuků,  jezte klidně jen 2x denně. Je to úplně fuk. Samozřejmě, že pokud máte náročnější tréninkový program, je potřeba chybějící energii doplnit, ale to neznamená, že si před dvouhodinovou vyjížďkou na kole musíte dát kopec špaget, v průběhu dvě tyčinky nebo gely a jakmile uklidím kolo naleju do sebe regener.  

Wintermanské příběhy #1 - plavání

Co je pro někoho havajská Kona, to je pro mě Českosaské Švýcarsko, to je pro mě Winterman. Splněný sen.
Winterman je příběh, závod s obrovským srdcem a darem spojovat lidi.
Můj příběh s...

přečíst celý článek

Wintermanské příběhy #2 - cyklistika

Není možné se netěšit. 180 km nádherné a náročné cyklistiky v krásné a malebné krajině Českosaského Švýcarska. Počasí slibovalo, že pršet nebude a přízemní mrazík mě nerozhází.
Odhodlání by byl...

přečíst celý článek

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám: info@cardiolab.cz, zavolejte: +420 731 180 611 nebo se zastavte: Mariánské údolí 136, Příbram

Ochrana osobních údajů | Cookies © 2017 - 2020 Cardiolab

Developed by: Smartim