Celotělová segmentální analýza (I.)

Celotělová segmentální analýza (I.)

< zpět na výpis článků

Všechno co jste chtěli vědět o svém těle a … nebojíte se zeptat! Přesné složení Vašeho těla Vám dá precizní zpětnou vazbu na to, jak se svým tělem zacházíte a to může být skvělým odrazovým můstkem pro další změnu.

Jak to celé funguje:

U nás v Cardiolabu používáme přístroj Tanita MC780A, který umožňuje tzv. segmentální měření bioimpedanční metodou. Principem měření je fakt, že proud o nízké intenzitě prostupuje různými tělesnými tkáněmi s různým odporem. Přístroj analyzuje jednotlivé segmenty Vašeho těla a vyhodnocuje jejich složení.

tanita

Jak  test probíhá:

Pro správné provedení testu není nutné být nalačno. Musíte být naboso a mít toho na sobě co nejméně. V přístroji je samozřejmě možné nastavit přibližnou váhu toho,  co máte na sobě, ale logicky není úplně nejvhodnější měřit se v zimní bundě a oteplovačkách. 

Samotný test trvá jen chviličku, ale poněkud déle trvá  vyhodnotit správně celou hromadu čísel a grafů, které Tanita „vyplivne“.   Získané údaje je třeba dát do souvislostí a utvořit si ucelený obrázek a představu o tom, jak na tom jste a s čím je možné dál do budoucna pracovat.

Co všechno se z testu můžete dozvědět:

Po provedeném měření dostanete do ruky podrobnou analýzu, která vypadá stejně jako na obrázku. 

Z analýzy můžeme vyčíst následující základní informace:

  • hodnocení stavby těla
  • tělesný tuk (%, kg)
  • ATH-aktivní tělesná hmota-svaly, vnitřní orgány
  • hmotnost kostry
  • viscerální tuk
  • biologický věk
  • BMR-bazální metabolismus.

Jednotlivé parametry si projdeme postupně, ukážeme si, co nám jednotlivá čísla říkají a jak můžeme výsledky interpretovat.

Stavba těla

Dnes se zastavíme u prvního analyzovaného parametru a to  je  tělesná stavba.  Možná jste slyšeli o ektomorfních, mezomorfních a endomorfních typech postavy, v jiné terminologii se používá rozdělení na  asteniky, normosteniky a hypersteniky.   Jedná se o charakter postavy, který je dán geneticky.  Jinak řečeno-někdo je od přírody stavěný „fortelně“, jiný je spíš typická „šlacha“.  

ektomorf

 Ať už věříte na sudičky, nebo to berete pragmaticky přes genetickou informaci od tatínka a maminky, základ pro svou figuru jsme dostali všichni do vínku. Materiál je ovšem věc jedna, konečný „výrobek“-tedy vaše postava, je věc druhá.  I od přírody  velmi štíhlý člověk se může vykrmit do nenápadné skryté obezity a zároveň ten, kdo je mohutnější, může mít pevné a vysportované tělo.  

DNA

Jak jste na tom vy sami konkrétně se dozvíte z grafu, který je součástí analýzy.  Software Vás „umístí“ na vodorovnou a svislou osu podle množství svalové hmoty a tuku. Sami se už musíte zamyslet, co je dílem sudiček a za co se můžete pochválit či kde můžete na sobě zapracovat.  

stavba těla

Tak to bychom měli a příště si povíme něco o jednotlivých parametrech tělesné stavby (tělesný tuk, svalové hmota, kostní hmota). Pokračování zde.

Galerie:

TFmax - mýty a fakta (II.)

Minule jsme si vysvětlili, že nejčastěji se maximální tepová frekvence stanovuje výpočtem z rovnice 220-věk a ukázali si, žese z tohoto výpočtu odvozují nějaké tepové zóny. Že tady něco nehraje jsme s...

přečíst celý článek

David a plastika srdeční chlopně (I.)

Abyste všichni věděli-nechodí k nám jen triatlonisti v třífázovém tréninku. Ani vy nemusíte čekat, až natrénujete, abyste mohli přijít k nám na testy. V dnešní speciální reportáži bych vás ráda přesv...

přečíst celý článek

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Napište nám: info@cardiolab.cz, zavolejte: +420 731 180 611 nebo se zastavte: Mariánské údolí 136, Příbram

Ochrana osobních údajů | Cookies © 2017 - 2020 Cardiolab

Developed by: Smartim